Ładowanie…

Czy dynamiczne ustalanie cen jest legalne?

Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie: najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie kłótni w samolocie jest zapytanie osoby obok, ile zapłaciła za swój bilet. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do tego, że linie lotnicze pobierają od pasażerów różne kwoty za zasadniczo te same miejsca, że nawet o tym nie rozmawiamy.

Dynamiczne ustalanie cen, znane również jako dyskryminacja cenowa, jest praktyką polegającą na stosowaniu różnych cen za identyczne produkty. Czy zatem angażowanie się linii lotniczych i innych firm w dyskryminację cenową jest legalne?

Nielegalna dyskryminacja cenowa

Dyskryminacja cenowa jest nielegalna, jeśli opiera się na niedopuszczalnych czynnikach, takich jak rasa, płeć, religia czy narodowość. Sklepy nie mogą więc stosować różnych cen dla mężczyzn i kobiet za ten sam produkt.

Dynamiczne ustalanie cen może być również nielegalne, jeśli narusza prawa antymonopolowe. Ustawa Robinsona-Patmana jest federalną ustawą antymonopolową dotyczącą dyskryminacji cenowej, która obejmuje:

Sprzedaż (co oznacza, że musi być więcej niż jedna sprzedaż dla różnych klientów)
W handlu (co oznacza handel międzystanowy, w którym towary przekroczyły granice stanów)
Towarów (czyli dóbr materialnych)
O podobnej jakości (co oznacza, że sprzedawane produkty są w miarę wymienne).

Aby udowodnić naruszenie prawa antymonopolowego, konsument musi również wykazać, że dyskryminacja cenowa zaszkodziła jego lub jej zdolności do konkurowania o uczciwe ceny. Tak więc ustawa ta rzadko ma zastosowanie na współczesnym rynku internetowym.

Legalne formy dyskryminacji cenowej

W większości przypadków naliczanie różnych cen dla różnych klientów jest całkowicie legalne. Strony internetowe mogą nawet śledzić zwyczaje swoich klientów i odpowiednio zmieniać ceny. Na przykład, podczas gdy stałym klientom można zaoferować zniżki za lojalność, niektóre firmy będą pobierać wyższe opłaty w zależności od tego, ile razy użytkownik odwiedził stronę (np. linie lotnicze podnoszą cenę, jeśli użytkownik wcześniej szukał tych samych lotów). Wszystko to jest całkowicie legalne, o ile nie jest oparte na „podejrzanych kategoriach”, takich jak rasa.

Przed wdrożeniem własnego modelu dynamicznego ustalania cen warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem biznesowym, aby upewnić się, że dana forma dyskryminacji cenowej jest zgodna z prawem.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz