Ładowanie…

Dyskryminacja ślubna po orzeczeniu w sprawie małżeństw osób tej samej płci

Teraz, gdy Sąd Najwyższy orzekł, że pary tej samej płci mają prawo do zawierania małżeństw, wiele osób zastanawia się, co to będzie oznaczać dla małych firm. Głównym pytaniem jest, czy firmy mogą dyskryminować pary tej samej płci w zakresie świadczenia usług weselnych itp.

W zeszłym tygodniu piekarnia z Oregonu, która odmówiła upieczenia tortu weselnego dla pary lesbijek, została ukarana grzywną w wysokości 135 000 dolarów, a w tym tygodniu inny piekarz występował przed Sądem Apelacyjnym w Kolorado, broniąc swojej odmowy upieczenia tortu dla pary gejów. Jak więc wygląda teraz sytuacja prawna?

Czy istnieją przepisy antydyskryminacyjne?

Tytuł II Ustawy o Prawach Obywatelskich z 1964 r. zakazuje dyskryminacji w miejscach publicznych, ale odnosi się tylko do dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry, religię i pochodzenie narodowe. Tak więc obecnie nie ma żadnych przepisów federalnych, które uniemożliwiałyby firmie odmowę obsługi gejów.

Jednak wiele stanów, hrabstw i miast uchwaliło własne prawa antydyskryminacyjne, które obejmują ochronę osób LGBT. Stąd grzywny nałożone na piekarzy w Oregonie i Kolorado. Warto więc zapoznać się z lokalnymi przepisami, zanim zacznie się dyskryminować pary tej samej płci.

Co z ustawami o wolności religijnej?

Wiele stanów uchwaliło lub właśnie uchwala ustawy o wolności religijnej, które zabraniają rządowi istotnego obciążania swobodnego wykonywania praktyk religijnych. W przypadku małżeństw gejowskich, wiele osób zastanawia się, czy te ustawy pozwolą firmom na odmowę obsługi gejów, lesbijek i transseksualistów w oparciu o przekonania religijne właściciela sklepu.

Ogólnie rzecz biorąc, będzie to zależało od tego, jak dana ustawa RFRA jest napisana – większość z nich dotyczy tylko rządu – i czy istnieją stanowe lub lokalne prawa zakazujące dyskryminacji osób LGBT. Większość RFRA nie uchyla przepisów antydyskryminacyjnych i jak dotąd argumenty dotyczące wolności religijnej okazały się bezskuteczne.

Choć w niektórych miejscach odmowa udzielenia ślubu parom tej samej płci może być legalna, firmy powinny znać swoje lokalne przepisy antydyskryminacyjne i być gotowe na zmniejszenie dochodów, możliwość bojkotu lub napiętnowania społecznego za odmowę obsługi klientów LGBT.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz