Ładowanie…

Ucz się od Whole Foods: Nie przepłacaj za klientów

Jaką kwotą obciążasz swoich klientów? Bądź ostrożny. Nie popełniaj błędu Whole Foods i nie przepłacaj, bo możesz mieć kłopoty prawne.

Whole Foods jest obecnie w trybie kontroli szkód po tym, jak został zbadany przez kilka miast za nieprawidłowości cenowe i zawyżanie opłat dla klientów. Teraz firma musi zapłacić 800 000 dolarów grzywny i wdrożyć nowe metody ustalania cen.

Naruszenia dotyczące wagi i cen

W Kalifornii, dochodzenie w sprawie Whole Foods wykazało, że detalista „rutynowo” zawyżał opłaty swoim klientom.

Śledczy znaleźli kilka powszechnych naruszeń, takich jak:

Żywność ważyła mniej, niż reklamowała etykieta.
Waga pojemnika nie była odejmowana od ceny.
Gotowe produkty spożywcze były sprzedawane na sztuki, a nie na wagę, jak wymaga tego prawo.
Przedmioty miały taką samą cenę, mimo że niektóre ważyły więcej, a inne mniej.

Z powodu tych naruszeń, prokuratorzy miejscy Santa Monica, Los Angeles i San Diego pozwali firmę za fałszywą reklamę i nieuczciwą konkurencję z naruszeniem praw ochrony konsumentów.

Aby zakończyć sprawy, Whole Foods zgodził się zapłacić każdemu miastu 210 000 dolarów, zwrócić hrabstwom i agencjom stanowym koszty dochodzenia w sprawie cen oraz wpłacić 100 000 dolarów na fundusz egzekwowania wag i pomiarów. Przez następne pięć lat, Whole Foods musi również wyznaczyć kierowników ds. dokładności cen i przeprowadzać losowe kwartalne audyty swoich 74 sklepów w Kalifornii.

W Nowym Jorku, Departament Spraw Konsumenckich Miasta Nowy Jork również oświadczył, że prowadzi podobne dochodzenie w sprawie Whole Foods.

Kroki, które powinieneś podjąć

Dla Whole Foods, 800.000 dolarów może być drobną sumą. Jednak Twoja mała firma prawdopodobnie nie może sobie pozwolić na tak wysoką grzywnę. Aby uniknąć dochodzenia w sprawie zawyżania cen dla klientów, należy:

Regularnie kalibrować i konserwować swoje wagi.
Pamiętać o odliczeniu wagi opakowań i pojemników od ceny produktów.
Przeszkolić swoich pracowników w zakresie prawidłowego mierzenia i etykietowania produktów.
Przeprowadzać wyrywkowe kontrole w celu zapewnienia jakości.

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji Whole Foods, skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem biznesowym, aby uzyskać pomoc.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz