Ładowanie…

Nowe przepisy o wynagrodzeniu za nadgodziny i Twój biznes

Departament Pracy w tym tygodniu ogłosił rozszerzenie nadgodziny płacić dla pracowników najemnych. Oczekuje się, że wpłynie to na miliony w klasie średniej. Administracja Obamy ma nadzieję, że środek poprawi płacę dla ludzi pracujących ponad 40 godzin tygodniowo na pensje do 47.000 dolarów.

„Klasa średnia jest coraz clobbered,” wiceprezydent Joe Biden powiedział, wyjaśniając uzasadnienie dla rozporządzenia. Ale już opozycja zbiera się na prawicy. Tymczasem, donosi The New York Times, niektórzy liderzy biznesu przewidują negatywne konsekwencje dla pracowników. Przyjrzyjmy się, co to może oznaczać dla Twojej firmy.

Rozszerzenie nadgodzin

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, większość pracowników najemnych zarabiających do 47,476 dolarów rocznie musi otrzymać półtorej godziny nadgodzin za więcej niż 40 godzin pracy w ciągu tygodnia. To jest znacznie w górę od poprzedniego wynagrodzenia odcięcia 23,660 dolarów, ustawiony w 2004 roku.

Ruch ten ma na celu złagodzenie problemu słabo opłacanych pracowników klasy średniej, którzy znajdują się w dziwnej sytuacji. Dla niektórych z nich, wraz z upływem tygodnia pracy, staje się ona coraz mniej opłacalna – liczba godzin pracy wzrasta ponad czterdzieści, a płaca ulega stagnacji. Nowy środek ma temu przeciwdziałać. Paul Porter, kierowca ciężarówki, który otrzymuje wynagrodzenie za nadgodziny, wyjaśnił reporterom. „Mam przyjaciół, którzy są menedżerami, którzy zostali wykorzystani strasznie”, powiedział.

Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego grudnia. Istnieją pewne wyjątki. Nauczyciele, lekarze i na zewnątrz przedstawiciele handlowi są podobno zwolnione.

Jeśli masz pracowników, trzeba śledzić wiadomości na ten temat, ponieważ jest prawdopodobne, aby wpłynąć na swoje operacje. Chociaż istnieją pewne debaty na temat liczby, oczekuje się, że około dziewięciu milionów pracowników zostanie dotkniętych.

Sprzeciw i minusy

Przeciwnicy ekspansji nadgodzin są liczne i wiele więcej zostanie powiedziane o tej sprawie przed każdym pracownikiem sprawia, że dodatkowy dolar. Republikańscy przeciwnicy obiecali zablokować środek. Aktywiści lewicy z zadowoleniem przyjęli to rozwiązanie, ale mieszane konsekwencje są już przewidywane.

Niektóre firmy mogą zdecydować się nie dopuścić do nadgodzin, skracając godziny pracy tak, by nie podnosić płac. To szanuje czas pracownika, ale nie osiągnie celu, jakim jest podniesienie płac dla milionów Amerykanów. Niektórzy liderzy biznesu mówią, że będą musieli zmniejszyć zatrudnienie, co oznacza ogólnie wolniejszy wzrost.

Ekspansja nadgodzin rodzi interesujące pytania, przed którymi staje każdy biznes. Czy próbować zatrudnić więcej ludzi za mniej, czy dać swoim pracownikom to, co najlepsze w nadziei, że zrobią to samo dla firmy? Twoja decyzja będzie zależeć od wielu czynników, a środek ten może wkrótce być częścią tego, co musisz rozważyć.

Porozmawiaj z prawnikiem

Jeśli masz obawy dotyczące kwestii pracowniczych lub prawnych, lub jakiegokolwiek aspektu działalności gospodarczej, porozmawiaj z prawnikiem. Uzyskaj wskazówki i porady, aby zrobić to, co jest właściwe dla Twojej firmy i Twoich pracowników.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz