Ładowanie…

5 Porady prawne dotyczące sprzedaży do dużych firm

Sprzedaż do dużych firm może być zastraszające dla przedsiębiorców i małych firm. Chociaż dokonywanie transakcji z dużą firmą często może być kluczem do sukcesu dla małych firm, może to również prowadzić do końca, jeśli mała firma nie może spełnić lub pozwolić sobie na produkcję dla dużego popytu biznesowego.

Po uzyskaniu umowy zrobić, skalowanie działalności jest często znaczne przeszkody małe firmy twarz. Następujące 5 wskazówek prawnych pomoże Twojej małej firmie dokonać tej sprzedaży i dostarczyć.

1. Uporządkuj swoje prawne dokumenty biznesowe

Przy dokonywaniu transakcji z dużą firmą, będą patrzeć na to, kim jesteś i jaki rodzaj działalności masz. Jeśli dokumenty biznesowe nie są w porządku, lub rejestracja wygasła, możesz ryzykować utratę umowy. Duże firmy są zobowiązani do ich akcjonariuszy, a zatem są bardziej ryzykowne do czynienia z nie zarejestrowanych przedsiębiorstw i firm, które nie mają odpowiedniej rejestracji lub dokumentów założycielskich na pliku.

2. Miej umowy gotowe do działania

Każdy słyszał powiedzenie: uderzaj, póki żelazo jest gorące. To powiedzenie nie może być bardziej prawdziwe, jeśli chodzi o robienie interesów z dużymi firmami. Nie zwlekaj, aby uzyskać swoje umowy na papierze i kontrakty podpisane.

Zabierz ze sobą umowę lub kilka jej wariantów i bądź przygotowany do negocjowania warunków. Dobrym pomysłem jest również posiadanie projektów umów na pendrive’ie, aby można je było sporządzić, wydrukować i podpisać na miejscu.

3. Miej swojego prawnika na miejscu lub na szybkim wybieraniu

Jeśli planujesz podpisać umowę tego dnia, będziesz chciał mieć swojego prawnika tam z tobą, aby pomóc w negocjowaniu warunków lub przeglądu umowy. Chociaż posiadanie prawnika tam może być niewykonalne, doradzając prawnikowi, że będziesz potrzebować przeglądu umowy i konsultacji telefonicznej w określonym czasie, może pomóc utrzymać te koszty na niskim poziomie. Kiedy zaczną się dyskusje o umowie, poproś o przerwę (co jest zwykle łatwiejsze w porze lunchu) i jak najszybciej połącz się z prawnikiem przez telefon.

Czasami wykonanie pewnej pracy nogami przed spotkaniem może uzyskać przeszłość umów z dużej firmy z innymi sprzedawcami lub dostawcami, lub niektóre pre-negocjacji pracy z prawnikiem może pomóc być gotowy do negocjowania różnych przewidywanych warunków.

4. Poznaj swoje ograniczenia

O ile przegląd umów przez prawnika przed podpisaniem jest dobrą praktyką, abyś wiedział, w jaki rodzaj umowy się pakujesz, o tyle równie ważne jest, abyś miał swojego eksperta od logistyki biznesowej, który zważy na możliwości Twojej firmy lub jej wielkość. Wylądowanie na umowie z dużą firmą może skończyć się kosztem większym, niż Twoja firma może sobie pozwolić. Zanim dojdzie do spotkania, trzeba dokładnie wiedzieć, ile firma jest w stanie udźwignąć. Jeśli duża firma żąda poziomu wydajności, którego nie można obsłużyć, możesz chcieć pomyśleć dwa razy, zanim zobowiążesz się umową.

5. Nie idź sam

Podczas negocjacji z dużymi firmami, często będziesz negocjować z więcej niż jednym przedstawicielem. Zapewni Ci to wsparcie, jak również wzmocni status Twojej firmy, jeśli będzie Ci towarzyszył inny przedstawiciel Twojej firmy. Nie muszą mówić, jeśli nie chcesz, aby. Upewnij się jednak, że mają one użyteczną rolę, taką jak robienie notatek lub służenie jako doradca.

Oprócz powyższego, bycie przygotowanym na każdy rodzaj pytania, które może zostać zadane, i bycie gotowym z twardymi danymi na poparcie swoich odpowiedzi jest generalnie dobrą radą. Prawnik biznesowy może również pomóc w przygotowaniu się w tym zakresie.

Dodaj komentarz