Ładowanie…

Czy restauracje mogą podawać marihuanę w jedzeniu?

W miarę jak kolejne stany legalizują marihuanę, coraz więcej osób pyta o przyszłość restauracji serwujących klientom „edibles”. Jest to interesujące pytanie, które dotyka wielu napiętych punktów w prawie, między innymi stanowych i federalnych przepisów dotyczących narkotyków oraz regulacji przemysłu spożywczego i restauracyjnego.

Żywność z dodatkiem marihuany jest wciąż w dużej mierze nielegalna

Marihuana jest legalna rekreacyjnie w ośmiu stanach i Dystrykcie Kolumbii. Kalifornia, Massachusetts, Kolorado i Stan Waszyngton są najbardziej zaludnione. Większość pozostałych stanów zezwala na stosowanie medycznej marihuany w pewnych – bardzo zmiennych – okolicznościach, podczas gdy niektóre nadal tego nie robią. I, jak wielu się spodziewa, kolejne stany pójdą w ich ślady. Więc jeśli możesz ją palić, uprawiać i jeść w domu, to czy możesz ją zamówić na noc poza domem?

Odpowiedź brzmi: nie, ogólnie rzecz biorąc, restauracje nie mogą podawać marihuany w jedzeniu. Waszyngton D.C. musiał nawet przypominać restauracjom o tym ograniczeniu. Teraz pojawiają się zastrzeżenia. Stan Waszyngton i Kolorado zezwalają na sprzedaż jadalnych produktów w pewnych okolicznościach, a palenie marihuany w barach i restauracjach to coś innego niż pieczenie ciast z jej użyciem. I oczywiście, jak słyszymy ad nauseam w dzisiejszych czasach, trawka jest nadal nielegalna w świetle prawa federalnego.

Co ma zrobić restaurator?

Ważne jest, aby zauważyć, że większość stanów, w których trawka jest legalna, zdekryminalizowała jej posiadanie do użytku osobistego, rekreacyjnego. W przeważającej części, inne prawa pozostały nienaruszone, a te nie zmieniły się lub mogą się powoli zmieniać w miarę rozwoju legalizacji trawki. Może to ograniczyć możliwość zakupu hurtowego i transportu marihuany. Może również pozostawić na miejscu lokalne kodeksy zdrowia i bezpieczeństwa, które mogą być bardzo zlokalizowane w poszczególnych hrabstwach.

Szukajcie zmian w tej dziedzinie w nadchodzących latach. Istnieje pewne powiązanie między legalizacją a malejącym rynkiem pracy w restauracjach, dlatego też może pojawić się rosnąca grupa utalentowanych kulinarnie, entuzjastycznie nastawionych do marihuany przedsiębiorców, którzy będą chcieli zaistnieć na rynku dań gotowych. Marihuana jest, mimo wszystko, rozwijającym się polem w tych dniach.

Dodaj komentarz