Ładowanie…

Dlaczego Filadelfia zakazuje stosowania szkła kuloodpornego w sklepach?

Większość z nas, w pewnym momencie swojego codziennego życia lub podróży, natknęła się na sklep obsługujący swoich klientów przez kuloodporne szkło. Być może była to stacja benzynowa lub sklep spożywczy, ale założenie jest zawsze podobne – to musi być trudna okolica, a to miejsce prawdopodobnie ma dobry powód, aby mieć szkło w górze.

Ale Filadelfia stara się obniżyć poziom kuloodpornego szkła, przynajmniej w niektórych lokalach. Aby zrozumieć dlaczego, warto wyjaśnić, jak filadelfijskie „delikatesy piwne” różnią się od przeciętnego sklepu na rogu.

Sklepy sprzedające narkotyki

„Ktoś był w środku sklepu sprzedając narkotyki, prosty przedstawiciel farmaceutyczny z rogu ulicy”, powiedziała Philadelphia City Councilwoman Cindy Bass w PhillyVoice, dodając, że inny patron rzekomo wzorcowego biznesu był wyraźnie odurzony i „zbierał pieniądze, aby dostać więcej piwa” o 9 rano. Bass naciska na usunięcie kuloodpornego szkła z „miejsc typu piwo/deli”, które sprzedają alkohol i narkotyki obok przekąsek i talerzy śniadaniowych.

„Około 90 procent (tych lokali) w moim okręgu (z licencją na restaurację) nie sprzedaje nawet jedzenia” – twierdzi Bass:

„Sprzedają inne produkty, które mogą być przekształcone w narkotyki uliczne, takie jak leki na przeziębienie. Sprzedają fajki do cracku. Gdyby te sklepy sprzedawały igły podskórne, byłoby oburzenie, byliby ludzie krzyczący do 'Shut ’em down’. Ale z crack rur, to jest OK? To powinno ci coś powiedzieć.”

Bass zapewnia również, że nie próbuje zamknąć te firmy w dół, ale po prostu mieć je „zmienić swój model biznesowy.” Powiedziała PhillyVoice, że tego samego ranka odwiedziła inny lokal, w którym była świadkiem handlu narkotykami:

Potem poszła do pobliskiego biznesu, który nie miał kuloodpornych szyb. Powiedziała, że był to czysty biznes, bez sprzedaży narkotyków, bez włóczenia się, ludzie siedzieli w kabinach i jedli.

Restauracja? Duży zakład? Sklep z drobiazgami?

Proponowane rozporządzenie zakazuje wszelkich barier fizycznych, w tym kuloodpornych szyb, które oddzielają kasjerów od klientów w tak zwanych „uciążliwych” lokalach – tych, które działają na podstawie licencji na alkohol w restauracji, ale nie sprzedają posiłków lub nawet dużej ilości jedzenia. Przedsiębiorstwa posiadające licencję na prowadzenie restauracji byłyby zobowiązane do zapewnienia „regularnego i zwyczajowego” przygotowywania i sprzedaży żywności oraz posiadania publicznie dostępnej toalety, do której goście mogliby się dostać bez przechodzenia przez obszar przygotowywania żywności. Sklepy działające na licencji „dużego zakładu” musiałyby również usunąć kuloodporne szyby i zaprzestać podawania alkoholu po godzinie 2 w nocy.

Debata nad ustawą o kuloodpornych szybach była gorącą wymianą zdań, a ostateczne głosowanie nad wnioskiem odbędzie się w tym tygodniu. Jeśli zastanawiasz się, czy twój mały biznes będzie musiał się dostosować, skontaktuj się z lokalnym prawnikiem.

Dodaj komentarz