Ładowanie…

Dyrektor generalny Lululemon rezygnuje z funkcji z powodu niewłaściwego zachowania

Zazwyczaj, kiedy ludzie są zwalniani, dzieje się tak z powodu ich wydajności w pracy. Może brali zbyt długie lunche, spóźniali się do pracy lub po prostu nie byli w stanie wykonywać swojej pracy zgodnie z obowiązującymi w firmie standardami. Ale czasami możliwe jest również zwolnienie pracownika za zachowanie poza służbą.

Wygląda na to, że taka sytuacja miała miejsce w przypadku dyrektora generalnego Lululemon, Laurenta Potdevina, który zrezygnował z pracy z powodu niewłaściwego zachowania. Nie jest jasne, co dokładnie zrobił Potdevin, ale według doniesień, Lululemon oczekuje, że „wszyscy pracownicy będą przykładem 'najwyższego poziomu uczciwości i szacunku dla siebie nawzajem’, a Potdevin nie spełnił tych standardów.” Ale jaki jest najlepszy sposób na zwolnienie pracownika, aby uniknąć pozwu o bezprawne rozwiązanie umowy o pracę?

Zwalnianie pracowników we właściwy sposób

Po pierwsze należy zauważyć, że Potdevin zrezygnował z pracy, choć wygląda na to, że była to rezygnacja wymuszona. Ale nawet gdyby został zwolniony, złamanie kodeksu etycznego firmy jest na ogół uzasadnionym powodem do zwolnienia kogoś. Ogólnie akceptowalne jest również zwolnienie pracownika, który popełnił przestępstwo, szczególnie jeśli przestępstwo to dotyczy pracodawcy.

Najważniejszą częścią zwalniania pracownika jest zapewnienie, że istnieje dokumentacja powodów zwolnienia. Nawet jeśli Lululemon nie wyjaśnił publicznie konkretnych powodów zmuszenia dyrektora generalnego do rezygnacji, można bezpiecznie założyć, że firma posiada dokumentację faktycznego wykroczenia. Nawet gdy pracownik pracuje „na życzenie” – co oznacza, że pracodawca może zwolnić pracownika z dowolnego powodu – udokumentowanie powodów rozwiązania umowy o pracę może pomóc firmie w przypadku, gdy będzie musiała bronić się w pozwie o bezprawne rozwiązanie umowy o pracę. W końcu, podczas gdy powody wypowiedzenia pracownika przez firmę mogą nie być nielegalne, pracownik może twierdzić, że powody były nielegalne.

W przypadku dyrektora generalnego Lululemon, pozew o bezprawne rozwiązanie umowy jest mało prawdopodobny, ponieważ zgodnie z umową separacji, otrzyma on 3,35 miliona dolarów z góry i 1,65 miliona dolarów w ciągu następnych 18 miesięcy, co prawdopodobnie złagodziło cios utraty pracy tak nagle.

Dodaj komentarz